Więcej informacji o Francji oraz jej prezydencie

 

Francja (fr. France, IPA: /fʁɑ̃s/), Republika Francuska (République française /ʁe.py.blik fʁɑ̃.sɛz/) – państwo, którego część metropolitarna znajduje się w Europie Zachodniej, posiadające także zamorskie terytoria na innych kontynentach. Francja metropolitarna rozciąga się od Morza Śródziemnego na południu do kanału La Manche i Morza Północnego na północy, oraz od Renu na wschodzie do Zatoki Biskajskiej na zachodzie. Francuzi często nazywają swój kraj l’Hexagone (sześciokąt) – pochodzi to od kształtu Francji kontynentalnej.

Francja graniczy z Belgią, Luksemburgiem, Niemcami, Szwajcarią, Włochami, Monako, Andorą i Hiszpanią. Ponadto, jako jeden z nielicznych krajów w Europie posiada szereg terytoriów zamorskich, które określane są jako "Francja zamorska". Są to między innymi: Gwadelupa, Martynika, Gujana Francuska, Reunion oraz Polinezja Francuska. Terytoria zamorskie graniczą również z Brazylią, Surinamem i Holandią. Przeciwieństwem Francji zamorskiej jest Francja metropolitalna określana jako la Métropole (metropolia), a jej mieszkaniec jako "métropolitain" lub po prostu "métro". Na metropolię składa się Francja kontynentalna wraz z Korsyką. Kraj jest połączony z Wielką Brytanią przez Eurotunel przebiegający pod kanałem La Manche.

Republika Francuska jest unitarnym państwem demokratycznym, w którym ważną rolę odgrywa prezydent. Jest również piątym spośród najlepiej rozwiniętych krajów świata i jedenastym w rankingu warunków życia. Najważniejsze ideały Francji sformułowane zostały w Deklaracji Praw Człowieka i Obywatela i w występującym na drukach urzędowych i monetach haśle rewolucji francuskiej liberté, égalité, fraternité („wolność, równość, braterstwo”). Kraj należy do grona założycieli Unii Europejskiej. Ma największą powierzchnię spośród państw wspólnoty. Francja jest także członkiem-założycielem Organizacji Narodów Zjednoczonych oraz wchodzi w skład m.in. Frankofonii, G8 oraz Unii Łacińskiej. Jest stałym członkiem Rady Bezpieczeństwa ONZ, w której posiada prawo weta.

Francja ze względu na swoją liczbę ludności, potencjał gospodarczy, pozycję w Europie, silną armię (trzeci po Rosji i USA arsenał nuklearny), uchodzi za jedno z najpotężniejszych państw świata.

Francję zamieszkuje 66 318 000 ludzi (21 miejsce na świecie).

Obecnie prezydentem Francji od 14 maja 2017 r. jest Emmanuele Macron. Urodził się w 1977 roku w Amiens. Na stanowisku zastąpił poprzedniego prezydenta Francji, tj. François Hollande. Macron ożenił się w 2007 r. z Brigitte Trogneux, która jest starsza od niego o 24 lata. Emmanuel Macron poznał ją w wieku 15 lat, gdy ona miała 39 i była jego nauczycielką francuskiego w liceum jezuickim. Po wyjściu na jaw romansu z nauczycielką, rodzice Macrona wysłali go do Paryża, aby tam dokończył naukę. Ostatecznie, w październiku 2007 roku para zawarła związek małżeński.