Forum francuskie
Forum języka francuskiego, kultury francuskiej oraz Francji.

Wejdź na www.e-francuski.pl - stronę poświęconą nauce naszego ulubionego języka!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Od czego zacząć?
Autor Wiadomość
MiGas24

Wysłany: 2015-12-31, 08:06   Od czego zacząć?

Witam wszystkich bardzo serdecznie.
Mam na imię Łukasz, mam 18 lat.

Tak więc... sprawa wygląda następująco.
Od jakiegoś miesiąca zastanawiam się nad samodzielną nauką języka francuskiego.
Za pomoce naukowe będzie mi służył głównie internet i słownik. Materiałami dodatkowymi będą filmy z napisami (francuskimi) i bez, książki, audiobooki itd.

Jak widać bardzo ogólny plan nauki powstał, ALE...
Zupełnie nie wiem od czego zacząć. Przeszukałem większą połowę « :D » internetu i wszędzie jest napisane, że trzeba uczyć się najpierw gotowych zwrotów, zdań takich jak: "Mam na imię Wojtek." itp. jednak taki system mi nie odpowiada, ponieważ wolę nauczyć się techniki i układać takie zdania intuicyjnie.
I teraz zapytam wprost. Od czego mam zacząć i czego mam się uczyć dalej?
(Czasy? Słówka? A jeśli słówka, to najpierw czasowniki, przymiotniki, rzeczowniki, zaimki itd.?)

Pozdrawiam
Łukasz

PS Nigdy nie miałem styczności z językiem francuskim, więc moja wiedza jest na poziomie 0.00001%. Ł.

MiGas24

Wysłany: 2016-01-01, 19:51   

Witam ponownie.
Ponieważ jak dotąd nikt mi nie odpowiedział, chciałbym się podzielić moimi przemyśleniami oraz sposobem w jaki mam się zamiar uczyć.

Otóż postanowiłem najpierw nauczyć się czytać na głos w języku francuskim. Dzięki temu poznam zasady pisowni oraz poprawną wymowę.

A jak już jesteśmy przy wymowie, to chciałbym podzielić się z wami linkiem do witryny, która pozwala na odsłuchanie poprawnej wymowy danego wyrazu. ( http://pl.forvo.com ) Wszystko jest wymawiane przez osoby mieszkające lub znające dany język (nie tylko francuski). Co więcej po darmowej rejestracji mamy możliwość ściągnięcia nagrania.

Wracając do mojej nauki, na razie nie mam zamiaru uczyć się specjalnie słówek. Uważam, że uczenie się ich wtedy, gdy trzeba za każdym razem sprawdzać jak się je wymawia, mija się z celem, bo zamiast skupić się na przypisaniu wyrazu do miejsca, cechy, przedmiotu itd. będziemy odwracać uwagę wymową. Za przykład weźmy sytuację, w której czytamy polski tekst i trafiamy na wyraz którego znaczenia nie znamy np. paralaksa. Mimo, że nie wiemy co to znaczy to potrafimy ten wyraz przeczytać.

Mam nadzieję że ktoś podzieli się ze mną swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi mojego sposobu.

Pozdrawiam
Łukasz

frenczix

Wysłany: 2016-02-03, 15:48   

Myślę że każdy sposób jest dobry, ja np. sporo nauczyłem się francuskiego jak wyjechałem tam do pracy

Saloon 

Wysłany: 2016-02-05, 09:29   

Generalnie to nie ma określone od czego zacząć. :) Rzeczywiście jakkieś podstawowe słówka i trochę gramatyki, w sensie chociaż czas teraźniejszy. :)

zyta 

Wysłany: 2016-04-21, 15:08   

Witam, język francuski nie należy do najłatwiejszych i mam nadzieję, że nie zrazisz się po kilku próbach ;-) Bo naprawdę warto odkryć jego piękno, a potem...pojechać do Francji...Wspaniały kraj, wspaniali ludzie. Jeżeli zdecydowałeś się na naukę online,to proponuję stronę Empik School Online. Bardzo ciekawa strona. I co najważniejsze, będziesz miał kontakt z lektorem i innymi uczestnikami kursu.

micowen 

Wysłany: 2016-04-22, 09:13   

Ja ci polecę od czegoś przyjemniejszego :D Zacznij oglądać francuskie filmy i seriale z napisami, wtedy wyłapiesz dużo słówek i przyzwyczaisz się do języka. Oczywiście możesz też pograć w jakieś gry z dubbingiem francuskim i polskimi napisami. :-P

BrakKomunikacji

Wysłany: 2016-04-25, 16:50   

micowen napisał/a:
Ja ci polecę od czegoś przyjemniejszego :D Zacznij oglądać francuskie filmy i seriale z napisami, wtedy wyłapiesz dużo słówek i przyzwyczaisz się do języka. Oczywiście możesz też pograć w jakieś gry z dubbingiem francuskim i polskimi napisami. :-P

Dokładnie! Najlepszy sposób na naukę jakiegokolwiek języka! :)

tmst 

Wysłany: 2016-04-27, 10:37   

Proszę o odpowiedź kogoś kto zaczynał całkowicie od zera... Czy bardzo trudno jest nauczyć się samemu (tzn bez pomocy nauczyciela) języka francuskiego? Po jakim czasie są jakiekolwiek efekty, np żeby opowiedzieć o sobie, swojej pracy itp. Czy ciężko jest zrozumieć rodowitego Francuza ucząc się tutaj w Polsce.

Wenentrix 

Wysłany: 2016-04-29, 15:54   

tmst napisał/a:
Proszę o odpowiedź kogoś kto zaczynał całkowicie od zera... Czy bardzo trudno jest nauczyć się samemu (tzn bez pomocy nauczyciela) języka francuskiego? Po jakim czasie są jakiekolwiek efekty, np żeby opowiedzieć o sobie, swojej pracy itp. Czy ciężko jest zrozumieć rodowitego Francuza ucząc się tutaj w Polsce.

Zależy co rozumieć jako "bez nauczyciela". Ja robiłem kurs on-line i dzięki temu miałem przynajmniej pewność w kwestii wymowy. Czy ciężko zrozumieć? Na pewno łatwo nie jest ale znam trochę osób co dają sobie rade bez problemu więc to zależy tylko od osoby pewnie. Nie warto się poddawać i trzeba działać. Nauczyć się samemu oczywiście da. Trzeba tylko chcieć :)

jz166 

Wysłany: 2016-05-02, 11:07   

tmst napisał/a:

Nauka tego języka bez nauczyciela w Polsce jest niemożliwa. Jest zbyt trudny, zwłaszcza jeżeli chodzi o wymowę, ale również rozumienie ze słuchu. Zapisz się na kurs albo wyjedź do francuskojęzycznego kraju.

krawiecmon 

Wysłany: 2016-05-24, 11:03   

Witam faktycznie jest dość trudny ja nie zaponą jak uczyłam sie w liceum podstawy nic nie mogłam pojąc a teraz super

selene

Wysłany: 2016-07-28, 10:54   

Ja też chciałbym nauczyć się tego języka :)

JuliaKo

Wysłany: 2016-09-30, 13:55   

Ja zawsze polecam uczyć się języka od słówek:) szukasz sobie jakiejś fajnej listy np. https://notatek.pl/slowka-z-tematu-uczucia robisz fiszki i przeglądasz, uczysz się itp. łatwo prosto i przyjmie:)

dziubek

Wysłany: 2016-10-12, 19:16   

Teraz metod do nauki języków obcych jest bardzo wiele. Zalezy jeszcze jak bardzo potrafisz się skupić na nauce. Obecnie sam zastanawiam się nad nauką języka i pomyslałem o SITA http://www.sita.pl/ . To zestawy do szybkiej nauki języków. Może spróbuje i przekonam się czy warto.

ida 

Wysłany: 2016-10-27, 17:42   

Z samodzielną nauką nie jest łatwo, przerabiałam to milion razy. Mam w domu stertę samouczków, które głównie leżą i się kurzą, bo:
1) znudziły mnie już koło 10. lekcji
2) nie chcą ze mną rozmawiać :roll:
3) przypominam sobie o nich dopiero przy poważniejszym sprzątaniu
Efekt? Cóż, dosyć marny...
Jeśli nie chcesz iść na kurs, a zaczynasz od podstaw, fajną opcją może być Fiszkoteka (https://fiszkoteka.pl). Mówi, pokazuje obrazki i przypomina o nauce - pod warunkiem, że pamięta się o tym, żeby naładować telefon. Kurs francuskiego jest za darmo :)
Poza tym - jeśli zdążyłeś już choć trochę się nauczyć - poszukaj sobie kogoś do rozmowy. To naprawdę podstawa! A w internecie jest pełno ofert (też barterowych - typu wymienię konwersacje po francusku w zamian za lekcje gry na gitarze - sprawdź fejsbuka i grupy typu skill trade club).

..:: La publicité ::..

Odpowiedz do tematu